KONKURS PLASTYCZNY I KONKURS KULINARNY JESIEŃ 2019

KONKURS PLASTYCZNY I KONKURS KULINARNY JESIEŃ 2019

Złota Chochla jest konkursem umożliwiającym rozwój kreatywności i umiejętności twórczych zarówno wśród dorosłych, jak również w gronie najmłodszych . W tym sezonie uczestnicy zmagali  się z tematem „Fit Fast Food”. Przygotowane dania charakteryzowały się dużą różnorodnością i indywidualną koncepcją wykonania. W konkursie uczestniczyło łącznie  9 drużyn wolskich przedszkoli. Każda drużyna obejmowała reprezentację trzonu kuchennego placówki, przygotowującej danie konkursowe oraz dzieci wybranej grupy wraz z wychowawcami zaangażowanymi w część plastyczną konkursu. Celem wydarzenia, jak co roku było jak największe zaangażowanie społeczności przedszkolnej w aktywne działanie na rzecz idei zdrowego odżywiania. Zgodnie z mottem przewodnim tej edycji pragnęliśmy  razem z uczestnikami dowieść , że „Zdrowo to smacznie  i z  pomysłem”. Dzięki tej inicjatywie  mamy możliwość udoskonalać przedszkola w zakresie żywienia podopiecznych  oraz skonfrontować wzajemne doświadczenia kulinarne. Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie  powszechnie niezalecanego jedzenia typu  „Fast Food” w zdrowej wersji, bazując na roślinach strączkowych oraz innych warzywach. Natomiast grupa dzieci wraz z nauczycielem miała za zadanie przygotować pracę plastyczną pt.  „Ulotka reklamowa”, która będzie stanowiła zachętę skosztowania potrawy. Prace plastyczne zostały dostarczone 22.11.2019 i wywieszone na tablicach informacyjnych w holu głównym Przedszkola nr 426. Przez cały tydzień dzieci z placówki głosowały na prace, dokonując wyboru na podstawie odpowiedzi na pytanie „Mam smaka na..?”. Rozstrzygnięcie odbyło się w dniu gali finałowej tj. 28.11.2019, wyłaniając zwycięzców:

I miejsce: Przedszkole nr 238 „Tęczowy Pajacyk”

II miejsce: Przedszkole nr 118 z Oddziałami Integracyjnymi

III miejsce: Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow

W czasie trwania gali finałowej rozstrzygnięto również wyniki części kulinarnej konkursu. Powołana komisja do tego celu, degustowała i oceniała potrawy pod względem estetyki wykonania, smaku, wartości odżywczej oraz zawartości warzyw, jak również zgodności z tematyką. Chętni uczestnicy mogli podzielić się swoim pomysłem na potrawę oraz wyjaśnić swój wybór dania konkursowego. Wyłoniono trzy pierwsze miejsca:

I miejsce: Panie kucharki reprezentujące Przedszkole nr 58 im. Czesława Janczarskiego za wykonanie potrawy pt. „Strasznie pyszne burgery dyniowe

II miejsce: Panie kucharki reprezentujące Przedszkole nr 118 z oddziałami integracyjnymi  za wykonanie potrawy pt. „ Vege Mc Burger- Jarmużowa Fantazja”

III miejsce: Panie kucharki reprezentujące Przedszkole nr 58 im. Czesława Janczarskiego za wykonanie potrawy pt. „ Tortilla z szynką, serem i warzywami”

Oceniające jury uznało wszystkie zaprezentowane potrawy za smaczne, przygotowane z wielką starannością oraz pomysłowością. Degustacja dań uświadomiła nam ogromny potencjał przedszkoli, biorących udział w konkursie, w kierunku otwartości  na nowości, rozwój kulinarny i chęć poszerzania wiedzy w tym zakresie. Podsumowanie gali odbyło się uroczystymi gratulacjami  oraz wręczeniem nagród. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa, rękawice kulinarne z logo konkursu, plakat promujący zdrowe odżywianie z wizerunkiem Supermana pt. „ Jedz warzywa i zdobywaj super moce!”, katalog z przepisami na potrawy konkursowe, złoty długopis z gwiazdą. Natomiast nagrody przeznaczone dla placówek zdobywających podium obejmowały również profesjonalne pudełka do przechowywania i mrożenia warzyw, książka pt. „Fit Fast Food”.  W konkursie kulinarnym wszystkie drużyny otrzymały grę edukacyjną ze zdrowego odżywiania, zestaw „małego kucharza” z garnkami do zabawy”, mydełka do samodzielnego robienia wytworów  w kształcie warzyw i owoców, karty Memory z jedzeniem oraz książeczki. Wszystkie drużyny wykazały się nowatorskim skomponowaniem  dań możliwych do wykonania w warunkach żywienia zbiorowego, które stały się nowym elementem ubogacającym jadłospisy wolskich przedszkoli i są podłożem nowych inspiracji w planowaniu posiłków.

Zobacz galerię (19 zdjęć)