W piątek odbyło się oficjalne otwarcie rozbetonowanego podwórka przy Olbrachta. Kolejne tegoroczne realizacje w toku, a dzielnica już szykuje się do prac w przyszłym roku. Na zazielenionych podwórkach, pojawią się nowe ławki oraz kosze na śmieci.
- W piątek na podwórku pomiędzy ul. Olbrachta a Pustola odbył się piknik ekologiczny z okazji otwarcia nowej przestrzeni przyjaznej mieszkańcom,
- Zamiast betonu na tym zazielenionym terenie stanął plac zabaw,
- ZGN Wola kończy podobne prace przy Redutowej, Staszica, Agawy i Płockiej, gdzie obecnie trwają ostatnie roboty i nasadzenia,
- Kolejne prace przeprowadzone zostaną w przyszłym roku przy ul. Anielewicza 26,
- Tylko przyszłoroczne projekty kosztować będą 900 tys. złotych.
Wola systematycznie stara się poprawiać stan lokalnych podwórek, a usuwanie niepotrzebnego betonu jest głównym punktem tych działań. Zrywany beton zostaje usunięty, a jego miejsce zajmują np. jak przy ul. Olbrachta place zabaw czy uporządkowana zieleń. Dzięki temu okolica nie tylko lepiej wygląda, ale także poprawia się retencja wody.
Akcję zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku, kiedy udało się rozbetonować m.in. kilka podwórek przy ul. Anielewicza, Miłej, al. Solidarności czy ul. Nowolipie. Z kolei w tym roku prace były lub będą prowadzone przy ul. Redutowej, Staszica, Olbrachta, Agawy i Płockiej – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Budżet jest jednak ograniczony, dlatego bardzo się cieszę, że pomysł rozbetonowania kolejnych lokalizacji został zgłoszony do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego – dodaje Strzałkowski.
Chodzi o podwórka przy ul. Anielewicza 26. Prace mają być przeprowadzone w przyszłym roku, a inwestycja będzie kosztować 900 tys. zł.
Projekt zakłada rozbetonowanie okolicy, stworzenie sieci ścieżek bez barier architektonicznych, nasadzenia krzewów, drzew i niskiej zieleni, a także montaż elementów małej architektury, w tym ławek i koszy na śmieci – mówi Wojciech Bartnik, radny Woli. Prace sprawią, że odrestaurowane podwórka zmienią się w atrakcyjną dla wszystkich przestrzeń. Taką, w której po prostu będzie chciało się przebywać – dodaje Bartnik.
Rozbetonowywanie placów i podwórek cieszy się dużym poparciem ze strony mieszkańców Woli. Nasza dzielnica, dawniej robotnicza, zamienia się w zielone miasto, w którym po prostu przyjemniej się żyje. To szczególnie ważne w dobie globalnego ocieplenia – podkreśla Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.