null

Koncert: "Mówiono o nim, że przegrał..." w Kościele św. Józefa na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.10.2022 17:00 - 09.10.2022 18:00
Plakat promocyjny koncerty "Mówili o nim, że przegrał" 9.10.2022 r. o godz. 17:00 w kościele św. Józefa w Warszawie
Plakat promocyjny koncerty "Mówili o nim, że przegrał" 9.10.2022 r. o godz. 17:00 w kościele św. Józefa w Warszawie

Z okazji 200. rocznicy urodzin św. Arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego chcemy przypomnieć tę postać oraz jego rolę dla Dzielnicy Wola.

Mowa o wyjątkowej postaci dla historii nie tylko Dzielnicy Woli, ale też dla Polski - arcybiskupie Felińskim. Arcybiskup Warszawy, profesor Akademii w Petersburgu, żarliwy patriota z rodziny doświadczonej przez rosyjskiego zaborcę, wybitny dyplomata, zesłaniec, przyjaciel Słowackiego, poeta, społecznik i założyciel dla opieki nad sierotami Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej, gdzie uratowało 2 tys. dzieci żydowskich.

To właśnie Feliński zakupił dworek Bogusławskiego przy ulicy Żelaznej, gdzie ulokował Rodzinę Maryi z jej charytatywnymi dziełami: ochronka, szkołą i internatem dla biedoty wolskiej.

Dzieło Rodziny Maryi na Woli trwa do dziś, a Feliński bywał w tym miejscu kilkukrotnie. Do dziś jest ważny, zabytkowy artefakt z tamtych czasów, jeden z najstarszych wolskich zabytków, niezniszczony w czasie Powstania Warszawskiego - zabytkowa figura Maryi stoi na dziedzińcu klasztoru przy ulicy Żelaznej, którą poświęcił sam Feliński w 1862 roku.

Zapraszamy na koncert ”Mówiono o nim, ze przegrał...” gdzie poprzez muzykę, zostanie nam przybliżonych 11 obrazów z życia św. Arcybiskupa Felińskiego, dokumentujących jego historię, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: – Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!   

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej. 

Utwory wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także chór Ave z Fundacji AVE. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Wola

Wydarzenie odbędzie się 9 pażdziernika 2022 r. w Kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41, w Warszawie o godz. 17:00.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W celu rezerwacji miejsc siedzących, zapraszamy na stronę Fundacji AVE.

Wydarzenie współfinansowane ze środków kultury Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Zobacz galerię (4 zdjęć)

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap