null

Kolejne zebry do doświetlenia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica Prosta, odjeżdżający z przystanku tramwaj, w tle centrum Warszawy, dzień, lato.
Autor: ZDM

Wola kontynuuje doświetlanie niebezpiecznych przejść dla pieszych na terenie dzielnicy. Niedawno podpisano umowę z wykonawcą, który najpierw sporządzi dokumentację projektową, a później zamontuje oświetlenie LED w 9 lokalizacjach.

  • Chodzi o 15 zebr na drogach dojścia do placówek oświatowych;
  • Do doświetlenia wytypowano przejścia na osiedlach Czyste, Nowolipki, Ulrychów, Młynów i Koło;
  • Przetarg wygrała firma ROW Marcin Kulaszewicz z Łomianek;
  • Wykonawca od momentu podpisania umowy ma nieco ponad rok na ukończenie wartej 389 tys. zł inwestycji, która będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Władze Woli starają się podnosić poziom bezpieczeństwa na lokalnych ulicach, dlatego  systematycznie remontują stare latarnie i zastępują je nowymi, wykonanymi w technologii LED.

Takie lampy są znacznie oszczędniejsze i wydajniejsze od tradycyjnych, czego potwierdzenie widzimy w rachunkach za uliczne oświetlenie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Równie ważny jest fakt, że LED-y świecą mocno i wyraźnie, a to przekłada się na bezpieczeństwo. Szczególnie zimą, kiedy ciemno robi się już ok. godz. 16:00. To niezwykle istotne, zwłaszcza w okolicach placówek edukacyjnych – dodaje Strzałkowski.

Dzielnica niedawno podpisała umowę z wykonawcą, który zrealizuje kolejny, III etap wymiany ulicznego oświetlenia na Woli.

Zrobimy to w formule „zaprojektuj i wybuduj”, więc najpierw firma ROW przygotuje dokumentację projektową, a po jej zaakceptowaniu będzie miała nieco ponad rok na przeprowadzenie prac w terenie – mówi Kamil Giemza, wolski radny. – Łącznie będzie to 15 przejść w 9 lokalizacjach, a cała inwestycja będzie kosztować 389 tys. zł – dodaje radny.

Do doświetlenia wytypowane zostały dwa przejścia na skrzyżowaniu ul. Syreny i Zawiszy, dwa przy ul. Brożka 15 i 17, po jednym przy ul. Monte Cassino 7, Ludwiki 1, Bema 76 i Sokołowskiej 9, dwa na skrzyżowaniu ul. Tyszkiewicza i Rodziny Kluczyńskich, kolejne dwa przy ul. Karolkowej 46 i skrzyżowaniu z Jaktorowską oraz trzy na skrzyżowaniu ul. Esperanto i Pawiej.

Wszędzie wybudowane zostaną nowe słupy, na których zamontowane będą energooszczędne i mocne LED-y.

W ramach I etapu podobne prace zostały przeprowadzone na przejściach przy ul. Boguszewskiej, Pustola, Syreny, Piaskowej, Ożarowskiej, Korczaka i Dzielnej, a na doświetlenie czeka kolejnych 12 zebr z II. etapu inwestycji, gdzie wykonawca czeka już tylko na pozwolenia na budowę.