null

Jest zgoda na przebudowę Skweru Gwary Warszawskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na trawnik przez który przebiega chodnik. W tle drzewa. Z lewej strony w oddali ławka z siedzącymi ludźmi. W prawej strony tablica z nazwą Skwer Gwary Warszawskiej
Skwer Gwary Warszawskiej | Autor: T. Keller

Zarząd Zieleni Warszawskiej ma już potrzebne do rozpoczęcia prac pozwolenie na budowę. Przetarg na wykonawcę ma ruszyć jeszcze w tym roku, realizacja potrwa do 2024.

  • Skwer Gwary Warszawskiej zostanie zrewitalizowany
  • ZZW otrzymał pozwolenie na budowę
  • Koszt przebudowy placu to około 5 mln zł.
  • Prace mają zakończyć się do 2024 r.  

Odnowienie Skweru Gwary Warszawskiej to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Plac między ulicami Leszno, Młynarską i Wolską – tak jak dawniej – ma stać się miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzić wolny czas.  

Plac był umownym centrum tej okolicy i ważnym punktem spotkań. Znajdował się tu lunapark „Wenecja", modernistyczny bar o tej samej nazwie, kino W-Z czy dom handlowy PDT – wylicza burmistrz Krzysztof Strzałkowski. – Później to miejsce zaniedbano, ale mam nadzieję, że w tym roku ogłoszony zostanie przetarg, a jego zwycięzca zakończy prace rewitalizacyjne w 2024 roku – dodaje.


Przebudowę skweru, na którą Rada Miasta przeznaczyła 5 milionów złotych, koordynuje Zarząd Zieleni. Obok dawnego Pedetu powstanie kameralny zakątek, gdzie spacerowicze będą mogli odpocząć wśród drzew i krzewów. Staną tu mała scena, ścianka wspinaczkowa, siłownia, plac zabaw, kino plenerowe i kawiarnia. Skwer będzie oświetlony i monitorowany.

Zarząd zieleni dysponuje już pozwoleniem na budowę, a niedługo możemy się spodziewać ogłoszenia przetargu na przeprowadzenie robót budowlanych – mówi radny Kamil Giemza. - Mamy nadzieję, że drożyzna i niepewność na rynku nie utrudni realizacji inwestycji – dodaje radny.


Skwer Gwary Warszawskiej nosi swoją nazwę od 2017 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Gwara Warszawska”. Projekt rewitalizacji to efekt współpracy mieszkańców, socjologów z Fundacji „Na Miejscu”, projektantów, Zarządu Zieleni i dzielnicy. Pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie urządzenia skweru odbyło się w 2017 roku, a lokalna społeczność od samego początku zaangażowała się w projekt.