Jest porozumienie w sprawie tras autobusów 171 i 190

Skręcający autobus linii 171
Autobusy wracają na Wolę | Autor: WTP

Kluczowe autobusy, których trasy zostały skrócone przy okazji otwarcia metra wrócą na swoje trasy. To efekt prac zespołu warszawskich radnych i Warszawski Transport Publiczny. Zmiany mają zostać wprowadzone od 19 września.

• Skrócenie niektórych tras i zmiana charakteru linii wraz z otwarciem metra wzbudziły na Woli, Bemowie, Bielanach i Powiślu wiele kontrowersji,
  • Przeciwko zmianom protestowali Radni Woli przy wsparciu zarządu dzielnicy,
  • Zmiany, choć wynikające z bardzo trudnej sytuacji budżetowej miasta okazały się zbyt głębokie.

Zgodnie z wnioskami mieszkańców wprowadzamy korekty w układzie komunikacji naziemnej wprowadzonego po otwarciu nowych stacji metra na Woli i Bemowie – zapowiada Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

I tak od 19 września, w dni powszednie autobusy linii 112 będą jeździły z Karolina do CH Marki, 171 będą jeździły na trasie Chomiczówka - Torwar, a 190 CH Marki- Osiedle Górczewska.

To realizacja postulatów zespołu negocjacyjnego przy Radzie Warszawy. W jego skład weszli przedstawiciele czterech dzielnic, które najbardziej dotknęły zmiany w komunikacji miejskiej po ostatnim otwarciu nowych stacji drugiej linii metra.

Sformułowaliśmy cztery wspólne postulaty, które przedstawiliśmy Zarządowi Transportu Miejskiego – mówi Magdalena Roguska, przewodnicząca zespołu i wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. Po niełatwych, ale konstruktywnych rozmowach mamy deklarację szybkiej realizacji trzech z nich- powrót na trasy sprzed zmian linii 112, 171 i 190 oraz prace nad wdrożeniem czwartego, czyli powrotu autobusu 122 – wylicza Roguska.

Wolę w zespole reprezentowali Radni Warszawy wybrani w dzielnicy: Mariusz Budziszewski i Renata Niewitecka oraz Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola, Ewa Statkiewicz. W tej sprawie Radni Woli zbierali się dwukrotnie.

Przyjęliśmy dwa stanowiska wyrażające sprzeciw dla zmian tras autobusów, wskazujące postulaty mieszkańców dzielnicy oraz wzywając do realizacji tak zwanego okresu przejściowego, czyli równoległego funkcjonowania metra i komunikacji miejskiej – relacjonuje Ewa Statkiewicz, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Pomimo że wprowadzenie tych zmian poprzedziły konsultacje społeczne, mieszkańcy Woli nie czuli się wysłuchani przez organizatorów transportu w mieści. Licznie zgłaszali się do Urzędu Dzielnicy i Radnych, z postulatami przywrócenia wielu linii.

Zabrakło przede wszystkim okresu przejściowego, w którym mieszkańcy mogliby, mając do dyspozycji zarówno linie na autobusowe, jak i metro, zagłosować nogami, z których środków transportu chcą korzystać – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Zadowolenia nie kryją również przedstawiciele dzielnicy Bielany.

Porozumienie z ZTM na mocy którego 171 wróci na Chomiczówkę bardzo nas cieszy – mówi Sylwia Lacek, zastępczyni burmistrza Bielan, których mieszkańcy w ramach zmian po budowie metra utracili bezpośrednie połączenie z Wolą i Bemowem. – Duża ilość przesiadek była kłopotliwa dla osób starszych i niepełnosprawnych – tłumaczy Lacek.