null

JESIEŃ ZAWITAŁA DO WOLSKICH EKO-OGRÓDKÓW PRZEDSZKOLNYCH

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od 2020 r. w 28 przedszkolach Dzielnicy Wola m.st. Warszawy realizowany jest ekologiczny projekt dzielnicowy „Eko z Twoją Wolą”. Z otrzymanych środków finansowych na terenie ogrodów przedszkolnych zaaranżowano „ogródki ekologiczne”, dokonano nasadzenia roślin i urządzono ich hodowlę, zamontowano budki lęgowe dla ptaków, karmniki, domki dla jeży, mini szklarnie oraz urządzono ekologiczne ścieżki  pn. „Rośliny w czterech porach roku”, „Edukacyjna ścieżka przyrodnicza”. Dzieci pod okiem nauczycielek prowadzą w sezonie uprawę ziół, sadzą warzywa, owoce i kwiaty. Prowadzą hodowle roślin np. fasoli, kiełków, obserwacje przyrodnicze, zabawy badawcze np. „Przygody z wodą”, „Bal Kropelki Wody”. W ogródkach urządzono kwietniki z wykorzystaniem materiałów z odzysku i recyklingu. Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” biorą udział w różnych akcjach: „Zero Waste”, „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Uczestniczą w projektach i warsztatach: „Woda”, „Drzewo”, „Ptaki”. Dokarmiają zimą ptaki. W placówkach odbywa się akcja „Piątkowy kram zdrowych napojów”. Przedszkola uczestniczą w projekcie międzynarodowym „Moje zdrowie, moja siła, wielka moc” oraz w projektach ogólnopolskich: „Zdrowo jem, więcej wiem”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Sprzątanie świata”, „Odkrywcy przyrody”, „Dzień Ziemi”.

W 2021 r. przygotowano książkę pt. „Z Eko-Wolinką przez cztery pory roku” dedykowaną dzieciom, które dbają o przyrodę i budują „nowy ekologiczny świat”. Autorami tekstów i utworów zamieszczonych w książce są dzieci, rodzice i nauczyciele z przedszkoli w Dzielnicy Wola.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolskich społeczności przedszkolnych w ostatnim roku w ogrodach zamontowane zostały beczki retencyjne do pozyskiwania deszczówki. Dzięki temu zebrana woda wykorzystywana jest na bieżąco do podlewania roślin. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zobacz galerię (100 zdjęć)