null

Jednogłośny apel radnych o działkę od Skarbu Państwa na Odolanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nie ustają wysiłki mające na celu nakłonienie Wojewody Mazowieckiego do przekazania dzielnicy działki pod budowę nowej szkoły na Odolanach. Inicjatywę władz Woli poparli w czwartek radni dzielnicy, którzy jednogłośnie przyjęli w tej sprawie zdecydowane stanowisko.

Rozwój Odolan jest bardzo dynamiczny i co chwilę powstają tu nowe bloki i osiedla, do których wprowadzają się rodziny z dziećmi. Według najnowszych prognoz liczba ludności tego obszaru wzrośnie wkrótce jeszcze bardziej, co wymusza na dzielnicy kolejne inwestycje, w tym m. in. w oświatę. Na ulicy Boguszewskiej powstało niedawno nowe przedszkole, a na ukończeniu jest szkoła podstawowa przy ulicy Karlińskiego, która będzie gotowa w styczniu 2022 roku. Obecnie w tym rejonie funkcjonują dwie podstawówki, które z nową szkołą na Karlińskiego zapewnią łącznie miejsce dla 1518 uczniów w systemie jednozmianowym. Już teraz wiadomo, że to zdecydowanie za mało i budowa kolejnej szkoły jest absolutnym priorytetem. Ważne również, żeby na terenie Odolan powstało nowe przedszkole oraz żłobek.

Dzielnica Wola nie dysponuje na Odolanach działką, którą mogłaby przeznaczyć pod budowę kolejnych placówek oświatowych. Głównym właścicielem gruntów na tym terenie jest Skarb Państwa. Co więcej, procedowany właśnie plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że na cele oświatowe mogłyby służyć np. tereny przy ulicy Stanisława Worcella, które są własnością państwa. 

O nieodpłatne przekazanie dzielnicy gruntów pod budowę nowej szkoły od dawna zabiega Zarząd Woli, który apelował w tej sprawie do Wojewody Mazowieckiego. Taka sytuacja miała już miejsce w Warszawie. W 2012 r., wtedy wojewoda przekazał dzielnicy Bemowo na cele edukacyjne działkę przy ul. Żołnierzy Wyklętych. Dziś funkcjonuje tam Szkoła Podstawowa numer 357. Do apelu dołączyli się teraz również radni, którzy jednogłośnie, ponad podziałami przegłosowali stanowisko w trakcie ostatniej sesji Rady Dzielnicy. – W pełni popieramy te starania i apelujemy do Wojewody Mazowieckiego o pilne i nieodpłatne przekazanie gruntów pod budowę nowej szkoły i innych placówek oświatowych na Odolanach – mówi Joanna Tracz – Łaptaszyńska, radna Woli. – Mamy nadzieję na szybkie załatwienie tej sprawy, która leży w interesie państwa, rządu, a także dzielnicy – dodaje.  

Cały czas dostępna jest również utworzona przez radną Tracz – Łaptaszyńską petycja w tej sprawie. Do dziś podpisało ją prawie 200 osób.   

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Odolan