W dniu 18 października 2019 r. w Centrum Okopowa na Woli odbyła się konferencja „Im wcześniej tym lepiej. Rak gruczołu krokowego i osteoporoza – współczesne wyzwania medyczne”. Organizatorami konferencji był Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOR” im. Profesora Tadeusza Koszarowskiego. Spotkanie otworzył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola Wojciech Lesiuk oraz Prezes Stowarzyszenia Tadeusz Włodarczyk. Burmistrz podkreślił konieczność profilaktycznych badań jako najskuteczniejszą metodę na zachowanie zdrowia przez długie lata. Prezes Włodarczyk wspomniał wiele lat pracy Stowarzyszenia, w tym owocnych wspólnych działań z Dzielnicą Wola na rzecz zwiększenia świadomości mieszkańców o profilaktyce.  Podkreślił konieczność wsparcia w sytuacji wystąpienia objawów i choroby nowotworowej, jak również znaczenie licznego grona specjalistów wspierających działania edukacyjne Stowarzyszenia.   Program STRATEGIA #WARSZAWA2030, w załączniku dotyczącym diagnozy strategicznej, uznaje, że powszechnym problemem są tzw. choroby cywilizacyjne, niezdrowy styl życia oraz niski poziom świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej. W odniesieniu do "Diagnozy stanu zdrowia mieszkańców Warszawy", przygotowanej przez Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy, wśród mężczyzn mieszkających w Warszawie najczęściej wykrywa się raka prostaty (666 rocznie). Z kolei osteoporoza jest chorobą dotykającą w szczególności kobiety i osoby starsze, jednakże może też dotyczyć osób chorujących na nowotwory - jako efekt uboczny leczenia. Konferencja, podejmując oba te tematy, dała możliwość spotkania pacjentów, ich rodzin, z wybitnymi specjalistami. Urząd Dzielnicy Wola zapewnił poczęstunek zgodny z zaleceniami diety antynowotworowej, co mieszkańcy i goście przyjęli bardzo pozytywnie.   Wszyscy uczestnicy otrzymali nową publikację Dzielnicy Wola pt. "Serce dla Woli - poradnik dla mieszkańców dot. profilaktyki chorób cywilizacyjnych".   Podczas konferencji poruszone zostały tematy: Rak gruczołu krokowego, współczesne wyzwania medyczne. Prof. Roman Sosnowski, urolog, Centrum Onkologii w Warszawie Czy każdego chorego należy leczyć agresywnie? Prof. Jakub Dobruch, urolog, Klinika Urologii CMKP w Warszawie Czy biopsja fuzyjna z wykorzystaniem badania MRI jest skuteczniejsza od biopsji tradycyjnej?Dr n. med. Andrzej Lewicki, urolog, Klinika Urologii CMKP w Warszawie Czy wiek pacjenta jest ograniczeniem w przeprowadzaniu operacji radykalnego wycięcia gruczołu krokowego z powodu raka? Dr n. med. Piotr Kryst, urolog, Ordynator Oddziału Urologii, Szpital Bielański Osteoporoza – co każdy powinien wiedzieć, aby zachować zdrowe kości.  Dr Karolina Miąskiewicz, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, geriatra Przychodnia ortopedyczno – rehabilitacyjna w Warszawie Podsumowanie i dyskusja. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Zdzisław Borówka, urolog, Kierownik Kliniki Urologii, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku oraz asystenci. .
Zobacz galerię (5 zdjęć)
part000001(10)