Jak działają polskie stacje polarne, co kryją wnętrza lodowców, live polarników ze Spitsbergenu, a dla najmłodszych – gry, konkursy i gogle vr z filmami 360 stopni. To atrakcje Festiwalu Polarnego, który odbędzie się 4 czerwca 2022 w Parku Sowińskiego.
Celem festiwalu jest poszerzenie wiedzy o regionach polarnych i badaniach polskich naukowców w Arktyce i Antarktyce. Na uczestników, poza ciekawymi wykładami, będą czekać wystawy, stoiska promocyjne, stoiska z grami edukacyjnymi, goglami VR z filmami polarnymi 360 stopni oraz ekwipunkiem wykorzystywanym przez polarników do pracy w terenie.
W programie:
- jak działają polskie stacje badawcze w regionach podbiegunowych – prezentacje;
- live z naukowcami z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie;
- wykłady naukowców i popularyzatorów nauki, m.in. „Tajemnicze wnętrza lodowców” prof. dra hab. Piotra Głowackiego z IGF PAN;
- spotkanie z uczestnikami IV Wyprawy Geofizycznej do Stacji Dobrowolskiego na Antarktydzie Wschodniej;
- historia kobiet pracujących w regionach polarnych reportaż w reżyserii Kuby Witka;
- gry edukacyjne, gogle VR z filmami polarnymi 360 stopni;
- ekwipunek wykorzystywany przez polarników do pracy w terenie.
Udział w Festiwalu Polarnym potwierdziły instytucje badawcze związane z badaniami polarnymi, m.in.: Instytut Oceanologii PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Badań Polarnych, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Paleobiologii PAN, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej / Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku, Uniwersytet Wrocławski.
Wstęp wolny
Festiwal Polarny jest organizowany w ramach projektu edu-arctic.pl prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN.
Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztof Strzałkowski. Współorganizatorem Festiwalu Polarnego jest Wolskie Centrum Kultury
Sprawdź lokalizację na mapie
Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.