null

Debata o prawach dziecka w Szkole Podstawowej nr 25

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W czwartek 30 listopada odbyła się debata samorządów uczniowskich wolskich szkół podstawowych poświęcona Konwencji o Prawach Dziecka. Wzięły w niej udział delegacje wszystkich szkół. Goście podkreślali wagę podejmowanych problemów i potrzebę popularyzacji tematyki propagującej prawa dziecka dla utrwalenia ich treści.

Jednym z głównych celów debaty było przygotowanie dzieci do życia w wolnym społeczeństwie, w duchu zrozumienia, pokoju, tolerancji, równości oraz przyjaźni pomiędzy wszystkimi narodami, grupami etnicznymi, narodowymi i religijnymi.

Uczniowie prezentowali własne doświadczenia dotyczące przestrzegania ich praw. Podczas warsztatów, prowadzonych przez pedagoga panią Katarzynę Molendę, ustalali wspólnie granice interpretacyjne Konwencji oraz prezentowali wzorcowe rozwiązania trudnych tematów. Uczniowie silnie akcentowali kłopoty z wyrażaniem własnej tożsamości w szkolnych warunkach. Jednak spotkania, takie jak to, pomagają uświadomić młodym ludziom, że w świecie funkcjonują konieczne ograniczenia, które należy szanować w imię porządku społecznego. Istnieją granice, które jeśli stawiają ograniczenia, to w zakresie koniecznym dla zachowania ładu.

Ważne jest też i to, że samorządy uczniowskie mogły się ze sobą spotkać, wymienić doświadczenia i uczyć wzajemnie od siebie.

Zobacz galerię (10 zdjęć)