null

Budżet obywatelski zmienia Wolę – rusza kolejna edycja

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Park Księcia Janusza na Kole, tor rowerowy pumptrack, rowerzyści, dzień, lato.
Pumptrack na Woli z budżetu obywatelskiego | Autor: m.st. Warszawa

Przez sześć lat z budżetu obywatelskiego na Woli powstało blisko trzysta miejsc, inicjatyw i wydarzeń. Kolejne, w ramach startującej 1 grudnia edycji można zgłaszać do 25 stycznia 2022 roku. Kwota przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców w dzielnicy to ponad 5 mln 600 tysięcy złotych.

Od 2015 roku w ramach budżetu obywatelskiego dzielnica wykonała ponad 270 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Efekty wcielania w życie tych pomysłów widać niemal na każdym kroku. Dzięki osobom wrażliwym na potrzeby swojego otoczenia powstały na przykład przejście dla pieszych łączące parki Szymańskiego i Sowińskiego, nowe latarnie przy Pustola, Jadłodzielnia na Nowolipkach, Psi Plac Zabaw na Odolanach czy zajęcia jogi i kino w plenerze. Przykładów takich miejsc i wydarzeń jest znacznie więcej, a kolejne można zgłaszać do 25 stycznia 2022 roku

9. edycja budżetu obywatelskiego

Od 1 grudnia mieszkańcy znowu będą mogli zgłaszać swoje pomysły i współdecydować o tym, jak zmieni się stolica. Kwota przeznaczona do dyspozycji warszawiaków na rok 2023 wynosi 101 130 815,00 zł. Na poziomie ogólnomiejskim to 30 339 246,00 zł (limit na projekt: 6 067 849,00 zł), a na Woli – 5 663 326,00 zł (limit: 1 132 665,00 zł). Warto wiedzieć, że od 2015 roku miasto zrealizowało ponad 3700 projektów.

Możliwości działania jest naprawdę wiele. Można zgłaszać zadania inwestycyjne, np. budowę placu zabaw czy postawienie ławek, działania na rzecz sąsiedzkiej integracji, czy wydarzenia – potańcówki, spektakle i inne. Pomysły z zakresu ochrony środowiska, sportu, kultury czy przestrzeni publicznej mogą dotyczyć zadań, którymi zajmuje się urząd dzielnicy i jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta).

Spotkanie otwarcia

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa spotkanie odbędzie się w formule on-line w aplikacji ZOOM.

Aby zgłosić chęć udziału w spotkaniu, należy napisać na: bo@um.warszawa.pl

Nie trzeba mieć aplikacji ZOOM żeby uczestniczyć w spotkaniu, można to zrobić przez przeglądarkę. Jednak zachęcamy Państwa do instalacji aplikacji, o ile to możliwe, korzystanie jest wtedy łatwiejsze. Z aplikacji można też korzystać na telefonie. Warto założyć sobie tam konto, które jest darmowe.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00.

Na spotkaniu opowiemy o kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego: zasadach, harmonogramie. Przedstawimy także informacje dotyczące realizacji projektów z poprzednich edycji, zaprezentujemy plany inwestycyjne na rok 2022. Będzie też czas na zadawanie pytań.

Jak składać projekty

Pomysły do budżetu obywatelskiego można zgłaszać elektronicznie i tradycyjnie, w formie papierowej. Najbardziej praktycznym dla projektodawców sposobem będzie skorzystanie z miejskiej platformy: bo.um.warszawa.pl. Można tu poszukać inspiracji: zapoznać się z projektami z poprzednich edycji budżetu i sprawdzić przykładowe koszty różnych miejskich działań. Pomysły można też złożyć w formie papierowej. Trzeba tylko pamiętać, aby do 25 stycznia 2022 roku dostarczyć je do Urzędu Dzielnicy Wola lub Centrum Komunikacji Społecznej.

Wsparcie pracowników urzędu

W przygotowaniu projektów pomagają wolscy urzędnicy oraz pracownicy jednostek dzielnicowych. Na dyżurach (por. niżej) uzyskamy pomoc w wypełnieniu formularza i w kwestiach merytorycznych dotyczących m.in. rozwiązań technicznych i oszacowania kosztów.

Koordynatorki ds. budżetu obywatelskiego

Informacji o budżecie udzielają dzielnicowe koordynatorki: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerami telefonów 22 4435794 i 22 4435795 oraz mailowo bo.wola@um.warszawa.pl.

Koordynatorki zapraszają też na dyżur telefoniczny w każdą środę grudnia w godzinach 16.00–17.00.

Pracownicy do kontaktu w godzinach pracy urzędu/jednostek


Biblioteka Publiczna
Agnieszka Gołębiewska    
agnieszka.golebiewska@bpwola.waw.pl
tel. 503 140 661

Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty
Justyna Kacprzak
jkacprzak@dbfo-wola.waw.pl
tel. 22 27 75 608

OSiR Wola
Piotr Grudziński
pgrudzinski@osirwola.pl
tel. 509 260 618

Wolskie Centrum Kultury
Artur Trojanek
a.trojanek@wck-wola.pl
tel. 609 493 464

Wydział Architektury i Budownictwa
Ewa Dworecka-Zakrzewska
Edworecka@um.warszawa.pl
22 44 35 781

Krzysztof Waręski
kwareski@um.warszawa.pl
22 44 35 782

Wydział Gospodarki i Obrotu Nieruchomościami
Ewa Dzieszuk
Edzieszuk@um.warszawa.pl
22 44 35 924

Dorota Słotnicka
dslotnicka@um.warszawa.pl
22 44 35 913

Wydział Informatyki    
Mateusz Walicki
M.walicki@um.warszawa.pl
22 44 35 664

Wydział Infrastruktury Drogowej
Krzysztof Denis
kdenis@um.warszawa.pl
22 44 35 727

Adam Marcinkiewicz
amarcinkiewicz@um.warszawa.pl
22 44 35 733

Robert Masiarz
Rmasiarz@um.warszawa.pl
22 44 35 726

Ireneusz Nazarczuk
Inazarczuk@um.warszawa.pl
22 44 35 732

Jacek Woźniak
jacek.wozniak@um.warszawa.pl
22 44 35 730

Wydział Inwestycji Kubaturowych
Przemysław Majewski
p.majewski@um.warszawa.pl
22 44 35 736

Barbara Artyszewicz
bartyszewicz@um.warszawa.pl
22 44 35 722

Andrzej Ferdyn
aferdyn@um.warszawa.pl
22 32 56 622

Wydział Kultury
Katarzyna Kosińska
k.kosinska2@um.warszawa.pl  
22 44 35 624

Anna Bartnik
abartnik@um.warszawa.pl
22 32 56 611

Mirosław Szwed
mszwed@um.warszawa.pl
22 44 35 657

Wydział Ochrony Środowiska
Lena Herman
lherman@um.warszawa.pl
22 44 35 631

Beata Sieprawska-Wiśniewska
beata.wisniewska2@um.warszawa.pl
22 44 35 629

Marta Polkowska
Mpolkowska@um.warszawa.pl
22 44 35 633

Wydział Oświaty i Wychowania
Sylwia Ratajczak
sratajczak@um.warszawa.pl
22 44 35 678

Katarzyna Gajewicz
Kgajewicz@um.warszawa.pl
22 44 35 669

Magdalena Nowak
Magdalena.nowak@um.warszawa.pl
22 44 35 681

Wydział Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości    
Maksymilian Krzymiński
mkrzyminski@um.warszawa.pl
22 44 35 891

Wydział Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej
Jolanta Piątkowska
j.piatkowska@um.warszawa.pl
22 44 35 896

Arkadiusz Wandel
awandel@um.warszawa.pl
22 44 35 765

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia
Patrycja Adamczyk
padamczyk@um.warszawa.pl
22 44 35 751

Wojciech Piętka
wpietka@um.warszawa.pl
22 32 56 636

Izabela Musiał
imusial@um.warszawa.pl
22 44 35 753

Izabela Cieplińska
ext.icieplinska@um.warszawa.pl
22 44 35 755

Daniel Pasiński
dpasinski@um.warszawa.pl
22 44 35 759

Andrzej Wadas
awadas@um.warszawa.pl
22 32 56 601

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami
Robert Warat
rwarat@zgnwola.waw.pl
723 245 935