null

Budżet obywatelski po raz dziewiąty

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wyremontowany plac zabaw w parku im. E. Szymańskiego
Park im. E. Szymańskiego | Autor: D.P.

Znamy listę projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2023. Na Woli pomyślną weryfikację przeszło 67 inicjatyw, a łączna kwota do wydania wynosi 5,6 mln zł. Na wybrane projekty można głosować, stacjonarnie lub elektronicznie od 15 do 30 czerwca.

  •     Od 15 do 30 czerwca głosujemy na projekty do realizacji z puli IX edycji Budżetu Obywatelskiego,
  •     Na Woli wybieramy spośród 67 pomysłów,
  •     Do wydania przeznaczono 5,6 mln zł,
  •     Wśród 138 inicjatyw ogólnomiejskich, obejmujących swoim zakresem kilka dzielnic, wiele dotyczy także Woli,
  •     Głosujemy elektronicznie lub stacjonarnie.

 
Budżet obywatelski to mechanizm, w którym mieszkańcy miasta lub dzielnicy mogą zgłaszać swoje projekty do realizacji w ramach wydzielonej części budżetu. Dzięki temu powstaje wiele ciekawych inicjatyw, a lokalna społeczność ma poczucie sprawczości i realny wpływ na to, jak wygląda jej najbliższa okolica. Już 15 czerwca rusza głosowanie nad projektami, które zakwalifikowano do IX edycji budżetu.

Za nami ostateczna weryfikacja zgłoszeń i już od 15 czerwca można głosować na swoje ulubione projekty, których ujęciu dzielnicowym jest 67, a ogólnomiejskim – 138. Na Woli pula do wydania w ramach budżetu wynosi w tym roku 5,6 mln zł – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

W ramach IX edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą wybierać spośród wielu urozmaiconych projektów.

Są wśród nich duże przedsięwzięcia, jak chociażby dokończenie prac wokół Reduty Wolskiej, renowacja wrotkowiska w Parku Szymańskiego, rewitalizacja ulicy Franciszka Raszei czy inwestycje w bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Jednak do wyboru są też mniejsze, a równie potrzebne projekty. Na liście znajdziemy m.in. kursy pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, budowę bezpiecznych wybiegów dla psów, akcję sadzenia drzew, kwiatów i krzewów, oczyszczania okolicy ze szpecącego "graffiti", kilka projektów nowych murali, w tym jednego antysmogowego, rewitalizacje skwerów, podwórek i wiele, wiele więcej. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z propozycjami oraz do głosowania – dodaje.

 
Głosowanie zaczyna się 15 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Warszawy, bez względu na meldunek i wiek. Jak to zrobić? Są dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest głosowanie elektronicznie. W tym celu trzeba wejść na stronę https://bo.um.warszawa.pl/voting/welcome, kliknąć w przycisk „Rozpocznij głosowanie", uzupełnić dane i wybrać z listy projekty, które chcemy wesprzeć – tłumaczy Anna Rudziak Tałałaj, radna dzielnicy Wola. – Można też przyjść do Urzędu Dzielnicy Wola i zagłosować na miejscu. Tu zostaniemy przekierowani do Koordynatora Budżetu Obywatelskiego, który wręczy nam kartę do głosowania i odpowie na ewentualne pytania. Należy przy tym pamiętać, że jedna osoba może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych i 10 ogólnomiejskich – dodaje.

Listę zadań przyjętych do realizacji w 2023 roku poznamy już 15 lipca.   
 
Wszelkie szczegóły dotyczące IX edycji budżetu obywatelskiego oraz pełne listy wszystkich projektów są dostępne na stronie budżetu obywatelskiego.

Młody mężczyzna trzymający otwarte drzwi od lodówki.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Ławka na tle parku