null

X edycja budżetu obywatelskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Osoba wrzucająca plastikową butelkę do butelkomatu.
Park Szymańskiego | Autor: Dariusz Piątkowski

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Od 1 grudnia można zgłaszać pomysły na 2024 rok. Kwota przeznaczona do dyspozycji warszawiaków to 101 427 129 zł. Na Woli – 5 679 919,00 zł.

Od 1 grudnia 2022 roku mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły i współdecydować o tym, jak zmieni się stolica.

Kwota przeznaczona do dyspozycji warszawiaków na rok 2024 wynosi 101 427 129 zł. Na poziomie ogólnomiejskim to 30 428 140 zł (limit na projekt: 6 085 628 zł), a na Woli – 5 679 919,00 zł (limit: 1 135 984,00 zł).

Tematyka projektów

Możliwości działania jest wiele. Można zgłaszać zadania inwestycyjne, np. budowę placu zabaw czy postawienie ławek, działania na rzecz sąsiedzkiej integracji, czy wydarzenia – potańcówki, spektakle i inne. Pomysły z zakresu ochrony środowiska, sportu, kultury czy przestrzeni publicznej mogą dotyczyć zadań, którymi zajmuje się urząd dzielnicy i jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Oczyszczania Miasta).

Jak składać projekty

Pomysły do budżetu obywatelskiego można zgłaszać elektronicznie i tradycyjnie, w formie papierowej. Najbardziej praktycznym dla projektodawców sposobem będzie skorzystanie z miejskiej platformy: bo.um.warszawa.pl

Można tu poszukać inspiracji: zapoznać się z projektami z poprzednich edycji budżetu i sprawdzić przykładowe koszty różnych miejskich działań. Pomysły można też złożyć w formie papierowej. Trzeba tylko pamiętać, aby do 25 stycznia 2023 roku dostarczyć je do Urzędu Dzielnicy Wola lub Centrum Komunikacji Społecznej.

Wsparcie pracowników urzędu

W przygotowaniu projektów pomagają wolscy urzędnicy oraz pracownicy wolskich jednostek (m.in. ZGN, OSiR, WCK, Biblioteka).

Informacji o budżecie udzielają też dzielnicowe koordynatorki: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerami telefonów 22 4435794 i 22 4435795 oraz mailowo bo.wola@um.warszawa.pl.

Koordynatorki zapraszają też na dyżur telefoniczny w każdą środę grudnia w godzinach 16.00–17.00, a w każdą środę stycznia w godz. 16.00–18.00.

Zapraszamy też na maraton pisania projektów w środę 18 stycznia 2023 w godz. 15.00–19.00 stacjonarnie: Urząd Dzielnicy Wola, sali sesji, al.Solidarności 90.

Pracownicy do kontaktu
Jednostka Imię i naziwsko Adres e-mail Telefon
Biblioteka Publiczna Agnieszka Gołębiewska agnieszka.golebiewska@bpwola.waw.pl 503 140 661
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Justyna Kacprzak jkacprzak@dbfo-wola.waw.pl 22 27 75 608
OSiR Wola

Piotr Grudziński

Andrzej Białowąs

pgrudzinski@osirwola.pl

abialawas@osirwola.pl

509 260 618

22 6367045 w.1
Wydział Architektury i Budownictwa

Ewa Dworecka-Zakrzewska

Krzysztof Waręski

Edworecka@um.warszawa.pl

kwareski@um.warszawa.pl

22 44 35 781

22 44 35 782

Wydział Gospodarki i Obrotu Nieruchomościami

Ewa Dzieszuk

Renata Walenda

Edzieszuk@um.warszawa.pl

rwalenda@um.warszawa.pl

22 44 35 924

22 44 35 913
Wydział Informatyki

Mateusz Walicki

M.walicki@um.warszawa.pl 22 44 35 664
Wydział Infrastruktury Drogowej

Krzysztof Denis

Adam Marcinkiewicz

Robert Masiarz

Ireneusz Nazarczuk

Jacek Woźniak

kdenis@um.warszawa.pl

amarcinkiewicz@um.warszawa.pl

Rmasiarz@um.warszawa.pl

Inazarczuk@um.warszawa.pl

jacek.wozniak@um.warszawa.pl

22 44 35 727

22 44 35 733

22 44 35 726

22 44 35 732

22 44 35 730

Wydział Inwestycji Kubaturowych

Przemysław Majewski

Barbara Artyszewicz

Andrzej Ferdyn

Sylwester Grotkowski

p.majewski@um.warszawa.pl

bartyszewicz@um.warszawa.pl

aferdyn@um.warszawa.pl

sgrotkowski@um.warszawa.pl

22 44 35 736

22 44 35 722

22 32 56 622

22 44 35 724
Wydział Kultury

Anna Bartnik

Mirosław Szwed

Ireneusz Żukowski

abartnik@um.warszawa.pl

mszwed@um.warszawa.pl

Izukowski@um.warszawa.pl

22 32 56 611

22 44 35 657

22 44 35 659
Wydział Ochrony Środowiska

Lena Herman

Beata Sieprawska-Wiśniewska

Marta Polkowska 

lherman@um.warszawa.pl

beata.wisniewska2@um.warszawa.pl

Mpolkowska@um.warszawa.pl

22 44 35 631

22 44 35 629

22 44 35 633
Wydział Oświaty i Wychowania

Sylwia Ratajczak

Katarzyna Gajewicz

Magdalena Nowak

sratajczak@um.warszawa.pl

Kgajewicz@um.warszawa.pl

Magdalena.nowak@um.warszawa.pl

22 44 35 678

22 44 35 669

22 44 35 681
Wydział Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości

Maksymilian Krzymiński

mkrzyminski@um.warszawa.pl 22 44 35 891
Wydział Promocji
i Komunikacji Społecznej

Joanna Rutkowska

J.rutkowska@um.warszawa.pl

22 44 35 616

Wydział Spraw Społecznych
i Zdrowia

Anna Celińksa-Ziarek

Wojciech Piętka

Izabela Cieplińska

Daniel Pasiński
Michalina Ciołek

anna.celińska@um.warszawa.pl

wpietka@um.warszawa.pl

ext.icieplinska@um.warszawa.pl

dpasinski@um.warszawa.pl

mciolek@um.warszawa.pl

22 44 35 753

22 32 56 636

22 44 35 755

22 44 35 759

22 44 35 721
Zespół Sportu i Rekreacji Aleksandra Kozłowska

akozlowska@um.warszawa.pl

22 44 35 612
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Robert Warat rwarat@zgnwola.waw.pl

723 245 935