null

Blisko Bliskich – Wola 2023, czyli wsparcie dla opiekunów osób starszych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie stojące obok siebie osoby, które widać od pasa do wysokości klatki piersiowej. Jedna trzyma drugą za rękę.
Blisko Bliskich

Rodzinni opiekunowie niesamodzielnych seniorów mogą liczyć na bezpłatne wsparcie dzielnicy. Specjalnie dla nich Wola organizuje program Blisko Bliskich – Wola 2023, w ramach którego uczestnicy będą mogli wzmocnić swoje kompetencje i uzyskać pomoc psychologiczną.

  • To pierwsza tego typu inicjatywa na Woli,
  • Program będzie realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem SYNTONIA,
  • Projekt rozpocznie się 1 kwietnia i będzie trwał do końca roku,
  • Uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne.

 
Blisko Bliskich to wyjątkowy program skierowany do rodzin, pod których opieką znajdują się niesamodzielne osoby starsze. Taki obowiązek to niemal pełnoprawna praca na pełen etat, o czym codziennie przekonują się setki osób, które zajmują się seniorami należącymi do ich rodzin.

To ciężka i żmudna praca. W dodatku niewdzięczna i bezpłatna. Nic więc dziwnego, że takie osoby mogą się czuć wyczerpane fizycznie oraz psychicznie, bo codziennie mierzą się z innymi wyzwaniami – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Rozumiemy to i wychodzimy takim osobom naprzeciw. Specjalnie dla nich wraz ze Stowarzyszeniem SYNTONIA uruchamiamy bezpłatny program Blisko Bliskich – Wola 2023, w ramach którego opiekunowie niesamodzielnych osób starszych będą mogli uzyskać fachową pomoc i doradztwo, a także zyskać nowe umiejętności, które przydadzą im się w codziennych obowiązkach – dodaje.

Projekt startuje już 1 kwietnia i potrwa do końca roku. Na co mogą liczyć jego uczestnicy?

Przede wszystkim na edukację i rzetelną wiedzę. W ramach Blisko Bliskich odbywać się będą m.in. spotkania tematyczne dotyczące różnych aspektów opieki nad bliską i niesamodzielną osobą, wykłady specjalistów, konsultacje indywidualne z psychologiem i psychoterapeutą, treningi redukcji stresu czy domowe instruktaże z zakresu opieki nad seniorem – wylicza Blanka Zienkiewicz, radna Woli. – Warto wspomnieć, że Stowarzyszenie SYNTONIA oferuje opiekę zastępczą nad seniorem w trakcie uczestnictwa opiekuna w programie – dodaje Zienkiewicz.

Organizatorzy podkreślają, że opiekunowie nieposiadający nikogo na zastępstwo są szczególnie narażeni na wypalenie i zmęczenie, co przekłada się na niską samoocenę i słabą kondycję psychiczną. Uczestnictwo w programie może pomóc im zdobyć nową wiedzę, aby lepiej zrozumieć i zadbać nie tylko o podopiecznego, ale także o siebie.
 
Wszystkie szczegóły o programie dostępne są na stronie syntonia. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 792 890 810, a także mailowo: zapisy@syntonia.org.pl.