null

Biblioteka Komiksowo poszerza swoje zbiory

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tylko w tym roku na półki wolskiej Biblioteki Komiksowo trafiło blisko 500 nowych pozycji. Biblioteka Komiksowo to jedyna tego typu placówka w Warszawie. Z jej usług korzystają fani komiksów z całej stolicy.

Biblioteka Komiksowo funkcjonuje w ramach Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 21 i jest jedyną taką placówką w Warszawie. – Zauważyliśmy, że coraz więcej czytelników w różnym wieku dopytywało u pracowników biblioteki o komiksy. Zapytań było tak wiele, że postanowiliśmy zmienić model placówki i skupić się w znakomitej większości na tej dziedzinie literatury – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Oczywiście przy al. Solidarności 90 znajdziemy też inne pozycje, typowe dla klasycznych bibliotek, ale główną gałęzią działalności placówki są komiksy i to tę ofertę staramy się ciągle urozmaicać – dodaje.

Czytelnicy chętnie odwiedzają Komiksowo w poszukiwaniu ciekawych lektur, a ci, którzy nie mieli do czynienia z tego typu literaturą poszerzają swoje kręgi zainteresowań. - W ciągu dwóch lat placówka stała się jednym z ciekawszych miejsc oferujących ten typ książek i jedyną biblioteką w Warszawie sprofilowaną w ten sposób – przyznaje Ilona Warda-Kłysiak, kierowniczka Biblioteki Komiksowo.

Jesienią 2018 roku, tuż po zmianie profilu, bibliotekarze placówki napisali projekt do Budżetu Partycypacyjnego, który zakładał zdobycie dofinansowania na rozszerzenie oferty komiksów. Mieszkańcy poparli w głosowaniu projekt, w ramach którego do biblioteki popłynęły pieniądze, które wykorzystano na zakup nowych pozycji. – Przyznane w 2018 roku dofinansowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego pozwoliło na zakup blisko 500 komiksów za kwotę 12 000 zł. Wsparcie finansowe pomogło w znaczny sposób wzbogacić księgozbiór Biblioteki, a także zainteresować jej ofertą czytelników spoza dzielnicy Wola. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na ten projekt – podsumowuje Anna Grędzińska, dyrektor Biblioteki na Woli.

Zakupione komiksy pozwoliły znacznie poszerzyć księgozbiór "Komiksowa" i zainteresować tą dziedziną coraz więcej osób. Biblioteka dysponuje ciekawą ofertą skierowaną do dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych fanów sztuki komiksu. W jej zbiorach znajdują się zarówno popularne serie o superbohaterach, a także mniej znane pozycje, wyselekcjonowane przez pracowników. Co więcej, biblioteka ma swoich wiernych czytelników, którzy chętnie włączają się w jej funkcjonowanie, a także w kompletowanie i poszerzanie kolekcji. Aby zaproponować zakup konkretnego tytułu, należy skorzystać z formularza dostępnego na http://bibliotekakomiksowo.waw.pl/index.php/zaproponuj-zakup/. - Dla wielu czytelników zbiory oferowane przez Bibliotekę Komiksowo to jedyna możliwość obcowania z tą dziedziną literatury ze względu na fakt, że komiksy są dość drogie i nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup – podkreśla burmistrz Strzałkowski.

Biblioteka Komiksowo mieści się przy al. Solidarności 90 i jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 19:00, a także w sobotę od 9:00 do 14:00.