Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie i przejścia dla pieszych
Skrzyżowanie i przejścia dla pieszych

Do końca sierpnia na Woli doświetlonych zostanie 12 przejść dla pieszych, a w przyszłym roku kolejne 15.

• Piesi są najmniej bezpieczną grupą wśród uczestników ruchu.
  • Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na pasach na Woli zostanie doświetlonych 12 przejść w tym roku i 15 w kolejnym.

Władze Warszawy systematycznie starają się podnosić poziom bezpieczeństwa na stołecznych ulicach. Tyczy się to wszystkich uczestników ruchu, jednak grupą wymagającą największej troski są piesi.

Piesi są w ruchu lokalnym najmniej chronioną grupą, a jednocześnie najbardziej zagrożoną utratą zdrowia lub życia w trakcie wypadków – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Pieszy na pasach powinien czuć się maksymalnie bezpiecznie i być doskonale widoczny dla kierowców, szczególnie w nocy – dodaje Strzałkowski.

Dlatego do końca sierpnia nowe oświetlenie pojawi się w 12 lokalizacjach, a w przyszłym roku doświetlone zostanie kolejnych 15 zebr. Akcja polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonach przejść dla pieszych, a ich jedyną funkcją jest oświetlenie pieszego na jezdni oraz na dojściu do przejścia.

W niektórych lokalizacjach na słupach zamontowane zostanie tzw. oświetlenie dedykowane, w innych natomiast słupy będą wymienione w stosunku 1 do 1 – wyjaśnia Adam Matusik, radny Woli.

Co to oznacza?

W pierwszym przypadku przy przejściach montowane będą dodatkowe słupy i oprawy oświetleniowe, które będą kierowały światło na jezdnię pod odpowiednim kątem i dokładnie doświetlały pieszego. W drugim przypadku stare słupy będą po prostu wymieniane na nowe, wyposażone w podwójne wysięgniki – dodaje Matusik.

Do końca sierpnia nowe oświetlenie pojawi się na przejściach przy ul. Młynarskiej, Redutowej/Krysta, Żytniej/Tyszkiewicza, Obozowej (przy przystankach Wawrzyszewska 1 i 2), Żelaznej/Krochmalnej, Prądzyńskiego (przy EXPO), Grzybowskiej 53/57, Bema 60 i w trzech miejscach na skrzyżowaniu Wolskiej i Sowińskiego. Obecnie trwa też wyłanianie wykonawcy, który w przyszłym roku doświetli kolejnych 15 zebr. Wytypowane lokalizacje to Żelazna/Łucka, Pereca/Żelazna, 4 przejścia na skrzyżowaniu Żelaznej i Siennej, 4 na skrzyżowaniu Żelaznej i Chmielnej, 4 zebry na skrzyżowaniu Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej i Skierniewicka przy przystanku Rogalińska 03.

Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie i przejścia dla pieszych
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie, samochód i przejścia dla pieszych