null

Będzie skwer Nelsona Mandeli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na zielony skwer jesienią. Przez środek pokrytego liśmi trawnika prowadzi chodnik. W tle widać drzewa i ulicę.
Skwer u zbiegu ulic Prostej, Żelaznej i Pańskiej | Autor: Mateusz Witczyński

Pomiędzy ulicami Pańską a Prostą, obok Skweru Martina Luthera Kinga, będzie Skwer Nelsona Mandeli – zdecydowali Radni Warszawy. Wcześniej ten pomysł poparli Radni Dzielnicy Wola.

  • Rada Warszawy zdecydowała o nazwaniu imieniem Nelsona Mandeli skweru na Woli
  • Wcześniej za tym pomysłem zagłosowała Rada Dzielnicy Wola
  • Nelson Mandela jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.  

Bojownik podziemia, więzień, prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Z inicjatywy grupy warszawskich radnych skwer między ulicami Prostą, Żelazną i Pańską na Woli będzie upamiętniał działacza na rzecz praw człowieka - Nelsona Mandelę. Najpierw z tą inicjatywą zgodzili się wolscy radni, a podczas ostatniej sesji Rady Warszawy także Radni Warszawy.  

Nelson Mandela to były prezydent RPA, jeden z przywódców ruchu przeciw segregacji rasowej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który do końca życia wskazywał, napominał i ostrzegał tych, którzy łamali prawa człowieka – mówi Mariusz Budziszewski, Radny Warszawy i jeden z inicjatorów.  

 Mówił, że uzbrojony buntownik jest słabszy od prześladowców, ale gdy wyrzeka się przemocy, staje się od nich silniejszy. To wielkie słowa, na których prawdziwość dowody są również w polskiej historii walki o wolność – dodaje Adam Matusik, radny Woli, który podczas dzielnicowego głosowania poparł ten wniosek.   

Imieniem działacza nazwany zostanie skwer w pobliżu ronda ONZ i Skweru Martina Luthera Kinga - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.  - Cieszymy się z tego, że Radni Dzielnicy jak i Warszawy pozytywnie ocenili ten wniosek – podsumowuje Strzałkowski.

W głosowaniu miejskim brało udział 54 radnych, za głosowało 45, 9 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu.