null

Uwaga właściciele czworonogów: Bakterie w stawach Parku Moczydło

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 Zamknięte stanowisko wędkarskie w Parku Moczydło
Zamknięte stanowisko wędkarskie w Parku Moczydło

Badania próbek wody pobranych ze stawu w Parku Moczydło wykazały obecność bakterii clostridium botulinum. W związku z tym dzielnica ogłosiła zakaz wprowadzania zwierząt do wszystkich zbiorników na terenie parku.

  • Dzielnica apeluje o to, żeby nie poić ani nie wpuszczać zwierząt do wody w Parku Moczydło. 
  • Naukowcy badający na zlecenie dzielnicy wodę w stawach Parku Moczydło znaleźli bakterię, która może być niebezpieczna dla zwierząt.  
  • Są to bakterie Clostridium botulinum Typu "C", nie stwierdzono zaś obecności wytwarzanej przez nie toksyny. 
  • Badania i rekomendacje przeprowadził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. 

Park Moczydło to jeden z najpopularniejszych terenów zielonych zlokalizowanych na terenie dzielnicy. Często spotkać można tu właścicieli czworonogów, którzy przychodzą ze swoimi pupilami na spacery. Na terenie parku mieszczą się 4 stawy, do których psy wchodzą, aby ochłodzić się w ciepłe dni. W najbliższym czasie ich właściciele nie powinni im na to pozwalać  

Badania próbek wody wykazały obecność bakterii clostridium botulinum “typu C”, która może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz ich pojenia i wprowadzania do wody – dodaje.  

Dzielnica planuje również przeprowadzenie badań wody w Parku Szymańskiego. Na ten moment eksperci nie rekomendowali badań pod tym kątem w fontannach, ponieważ tam woda cały czas płynie i bakterie tego typu nie mają warunków do wzrostu.  

Jak informują naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, którzy na zlecenie dzielnicy przeprowadzili badania, bakteria rozwinęła się w Parku Moczydło w związku z wysokimi temperaturami.  

Na szczęście wykryta w wodzie odmiana nie jest tą najniebezpieczniejszą. Niemniej sprawa jest poważna i zakaz należy traktować bardzo serio – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Niestety naukowcy poinformowali nas również, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie – relacjonuje burmistrz.

Sytuacja powinna poprawić się w momencie, kiedy zmienią się warunki atmosferyczne, a temperatura wody i powietrza spadnie.

Wtedy wykonamy ponowne badanie i jeśli będą ku temu warunki wszystkie ograniczenia zostaną zniesione. Oprócz ograniczeń dla właścicieli czworonogów, zamknięte zostały czasowo również stanowiska wędkarskie w Parku Moczydło.  

Władze dzielnicy porozumiały się również z warszawską Strażą Miejską, której patrole mają wesprzeć dzielnicę w ograniczaniu dostępu do parkowych stawów. 

Zakaz wchodzenia do zbiorników obowiązuje w czwartek 25 sierpnia do odwołania. Obejmuje on wszystkie 4 stawy mieszczące się na terenie parku.

 Zamknięte stanowisko wędkarskie w Parku Moczydło
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Sprawozdanie z badań wody ze stawu w Parku Moczydło
Sprawozdanie z badań wody ze stawu w Parku Moczydło
Informacja dla mieszkańców o bakteriach w wodzie w Parku Moczydło
Informacja dla mieszkańców o bakteriach w wodzie w Parku Moczydło