Wystawa „90 lat linii średnicowej w Warszawie 1933-2023”

24.09.2023 00:00 - 31.12.2024 17:00
Stacja Muzeum, ul. Towarowa 3
Pamiątkowa widokówka z Mostem Średnicowym z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Podpis: Warszawa. Nowy most kolejowy; również po francusku.
Most średnicowy na widokówce z okresu dwudziestolecia międzywojennego

W 2023 r. obchodziliśmy 90. rocznicę powstania warszawskiej linii średnicowej. 2 września 1933 r. prezydent Ignacy Mościcki przeciął wstęgę otwierając linię kolejową łączącą prawo i lewobrzeżną Warszawę, projektowaną już w drugiej połowie XIX w.

Od tamtej pory linia średnicowa pełni istotną rolę dla transportu kolejowego Warszawy i okolic. Trasa prowadząca tunelem, mostem, nasypami i wiaduktami jest niezwykle ważnym elementem spajającym oba brzegi stolicy, zapewniając szybki i bezkolizyjny przejazd przez centrum miasta dowożąc podróżnych do podwarszawskich miejscowości.

Dzisiaj posiada ona 4 tory: 2 dla ruchu podmiejskiego i 2 dla dalekobieżnego. Z powodu ogromu prac i kosztów przedsięwzięcia, jakim była całkowita przebudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego, przed wojną zbudowano tylko dwa tory. Udało się to natomiast w ramach powojennej odbudowy Warszawy, na fali ogólnospołecznego zaangażowania.

Miejsce: Stacja Muzeum, ul. Towarowa 3

Bilety: 9 zł/18 zł. Dzieci do lat 7 – wstęp wolny