77. rocznica powstania w getcie – oddajmy hołd w sieci

Przed nami 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku żydowskie formacje zbrojne stawiły zorganizowany opór wojskom niemieckim skierowanym do likwidacji getta. W tym roku, ze względu na epidemię, upamiętnienie tego ważnego w historii naszego miasta wydarzenia odbędzie się w przestrzeni Internetu. Jak co roku mieszkańcy Warszawy oddadzą hołd bohaterom getta. Obecna, trudna sytuacja wymusiła konieczność zmiany formuły obchodów tragicznych wydarzeń sprzed 77 lat. W trosce o zdrowie warszawiaków i wolontariuszy, którzy 19 kwietnia w ramach corocznej akcji „Żonkil” mieli rozdać na ulicach stolicy dwieście pięćdziesiąt tysięcy papierowych żonkili, podjęto decyzję o przeniesieniu inicjatywy do Internetu. Nie odbędą się również oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty. Akcja „Żonkile” – dołącz wirtualnie Akcji „Żonkile” od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, więc niech pamięć, choć nietypowo, połączy nas w tym roku wirtualnie. Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu. Muzeum udostępnia szablon żonkila – kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem można umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN – na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Program wirtualnych obchodów W programie obchodów 19 kwietnia znajdą się niezwykle ciekawe wydarzenia. Wśród nich m.in. w Muzeum POLIN: godz. 10.30 – wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim Profesor, literaturoznawca, historyk literatury, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów poświęcił swój wykład cywilnemu doświadczeniu powstania w getcie. godz. 15.30 – spacer Beaty Chomątowskiej „Tu było getto” Beata Chomątowska, pisarka, dziennikarka i autorka książki „Stacja Muranów” zaprasza na autorski spacer po miejscach związanych z gettem. Bez wychodzenia z domu zobaczymy m.in. znaczniki granic getta, dowiemy się czego symbolem jest litera „bet” na pierwszym Pomniku Bohaterów Getta. godz. 18.30 – Andrzej Seweryn czyta fragmenty „Zdążyć przed Panem Bogiem” Fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall przeczyta Ambasador tegorocznej akcji Żonkile – Andrzej Seweryn. Muzeum POLIN uruchomiło swoje radio. W tygodniu poprzedzającym 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim oraz przede wszystkim w dzień rocznicy (19 kwietnia) będzie można posłuchać specjalnych materiałów poświęconych obchodom, m.in. rozmów ze świadkami historii, wykładu prof. Mariana Turskiego czy retransmisji koncertu w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii z zeszłorocznych obchodów rocznicy. Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów przygotowało bogaty i różnorodny program obchodów, m.in. filmy, wystawę, wykłady i słuchowisko: Filmy historyczne o warszawskim getcie Cykl krótkich filmów poświęconych historii getta warszawskiego oraz różnym aspektom życia w dzielnicy zamkniętej. Ich autorką jest dziennikarka, przewodniczka po Warszawie oraz popularyzatorka dziejów miasta, Hanna Dzielińska. Co trzeci spośród nas” – wystawa Muzeum Getta Warszawskiego – od 17 kwietnia 2020 r. W ramach uroczystości związanych z 77. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim i przypadającą w listopadzie 80. rocznicą zamknięcia jego granic, została przygotowana wystawa ukazująca historię getta. Kobiety w powstańczej narracji”, felieton historyczny dra Pawła Wieczorka – 17 kwietnia 2020 r. Gdy powstawało warszawskie getto” – słuchowisko – 19 kwietnia 2020 Teledysk przypominający o rocznicy i ukazujący miejsca pamięci o bohaterach – od 14 kwietnia 2020 r. Zawyją syreny alarmowe Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Syreny zostaną uruchomione na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund. Powstanie w getcie warszawskim  Dokładnie 19 kwietnia 1943 roku do getta warszawskiego wkroczyły niemieckie oddziały wojskowe i policyjne wraz ze wspierającymi je formacjami zrzeszonymi. Ich celem było przypieczętowanie losu Żydów w ramach realizowanej od 1942 roku akcji „Reinhardt”. W getcie znajdowało się ok. 60 tys. osób, którym udało się przetrwać likwidację małego getta, masowe egzekucje i notoryczny głód. Do walki obronnej przystąpiło około 1500 bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego i grup organizacyjnie niepowiązanych. Walczących wsparły Armia Krajowa i Gwardia Ludowa. Tysiące cywilów ukrywało się w „bunkrach” przygotowanych w domach na terenie getta. Na znak ostatecznego zdławienia powstania, Niemcy wysadzili 16 maja 1943 roku Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa, dowódcy niemieckich sił likwidacyjnym w getcie warszawskim, wymordowano lub schwytano co najmniej 56 tys. osób.