60 LAT PRZEDSZKOLA NR 172 IM. DANUTY WAWIŁOW

31 marca 2020 r. w Przedszkolu nr 172 im. Danuty Wawiłow w Warszawie przy ul. Żytniej 71 miała odbyć się uroczystość z okazji 60-lecia działalności przedszkola. Wysłaliśmy nawet część zaproszeń. Nauczycielki z dziećmi przygotowały dla gości program pt „Nasza wierszykarnia” na podstawie wierszy Danuty Wawiłow. Niestety, epidemia zmusiła nas do zmiany planów.

Kończy się jubileuszowy dla nas rok 2020 i postanowiliśmy zakończyć go wernisażem przepięknych prac plastycznych nadesłanych na ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Poezja Danuty Wawiłow w oczach dziecka” pod patronatem p. Krzysztofa Strzałkowskiego Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz skromną uroczystością dla naszych wychowanków. Przedszkolaki z zachwytem obejrzały wystawę nagrodzonych prac i posłuchały wierszy patronki recytowanych przez nauczycielki. Były też urodzinowe cukierki i pamiątkowe kredki dla dzieci.

Trochę wspomnień

„Budynek oddano do użytku w kwietniu 1960 roku. Pierwsza kierowniczka Pani Wanda Dworecka prowadziła przedszkole przez 10 lat.  Następnie przedszkolem kolejno kierowały Panie: Urszula Lewandowska (1970-1972), Liliana Durmaj (1972-1991), od 1991 r. do dnia dzisiejszego p. Ewa Wenelczyk.

Od 2007 roku Przedszkole nosi imię wspaniałej polskiej poetki dla dzieci Danuty Wawiłow. Koncepcja pracy przedszkola  jest ukierunkowana na rozbudzanie zainteresowań literackich dzieci oraz ich twórczych zdolności w kontakcie ze sztuką. Przedszkole bierze udział w wielu programach edukacyjnych wzbogacających ofertę przedszkola dotyczących zdrowego stylu życia i ekologii oraz uczy dzieci, jak dbać o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo istotna jest też dla zespołu ochrona praw dzieci realizowana przez udział w programie „Chronimy dzieci” fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz ochrona dzieci przed przemocą.

Przez minione sześćdziesiąt lat zespół nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi z olbrzymim zaangażowaniem pomagał rodzicom w wychowaniu dzieci i  jak najlepszym przygotowaniu ich do szkoły. Szczególne podziękowania należą się długoletnim emerytowanym pracownikom oraz obecnym nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi.

Przedszkole otrzymało w urodzinowym prezencie od  Pana Burmistrza Dzielnicy Wola dwa laptopy dla nauczycieli.

W Przedszkolu nr 172 im. Danuty Wawiłow dobrze sprawdzają się słowa Janusza Korczaka  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Zobacz galerię (4 zdjęć)