null

14 w 1, czyli wyjątkowy projekt w budżecie obywatelskim

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie chłopiec w kasku i okularach zjeżdżający z małej górki na pumptracku. W tle jeździ 5 osób. Pumptrack zlokalizowamy jest w parku otoczony trawnikiem.
Pumptrack

W 2023 roku Wola zrealizuje projekt „BO warto dbać o Wolę", który został zgłoszony do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zadanie... jest kompilacją aż 14 różnych projektów z poprzednich lat.

  • Projekt zakłada m.in. wykonanie remontów niektórych chodników, wymianę oświetlenia przy jednym z boisk, ustawienie kilku stacji napraw rowerów, budowę siłowni plenerowej czy nasadzenia drzew,
  • To projekt z budżetu obywatelskiego na rok 2023, a poszczególne zadania pochodzą z jego wcześniejszych edycji,
  • Łączna wartość inwestycji to 825 tys. zł.

 
Dobre i przydatne społecznie pomysły trzeba wcielać w życie. Z takiego założenia wyszedł mieszkaniec Woli, który zgłosił do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego projekt „BO warto dbać o Wolę". Jego niezwykłość polega na tym, że jest to zbiór 14 różnych pomysłów z ubiegłych lat, które nie doczekały się realizacji ze względu na zbyt małą liczbę głosów.

Każda edycja budżetu obywatelskiego jest ściśle ograniczona finansowo. Logiczne zatem jest, że spora część bardzo dobrych projektów przepada w głosowaniu i nie zostaje zrealizowana, bo mieszkańcy często wybierają te większe i bardziej efektowne – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Jeden z naszych mieszkańców zastosował jednak swoisty recykling pomysłów i to się opłaciło, bo zbiorczy projekt otrzymał 2109 głosów i będzie zrealizowany w przyszłym roku – dodaje.

Zadanie jest warte łącznie 825 tys. zł, a w jego skład wchodzi ustawienie pojemników na zużyte baterie, nakrętki i żarówki przy szkołach, wymiana oświetlenia na boisku przy ul. Ożarowskiej 71, montaż 5 stacji napraw rowerów, ustawienie wiaty rowerowej przy stacji „Księcia Janusza", organizacja zajęć integracji sensorycznej dla przedszkolaków, oznakowanie poziome strefy „Tempo 30" na Odolanach, remont chodników w okolicach ul. Redutowej 41, organizacja zajęć muzycznych w bibliotece „Odolanka", wsparcie bibliotek, organizacja kina plenerowego w Parku Szymańskiego, budowę siłowni plenerowej przy Szkole Podstawowej nr 225, zakup sprzętu mobilnego dla osób z niepełnosprawnościami, nasadzenia drzew od al. Prymasa Tysiąclecia do stacji „Księcia Janusza" i organizację warsztatów rolkarskich w Parku Szymańskiego.

To sporo różnych zadań z wielu dziedzin, jednak wszystkie one spełniają zasadę ogólnodostępności i z pewnością przysłużą się lokalnej społeczności – mówi Ewa Widenka, Radna Dzielnicy Wola. Taka postawa cieszy i pokazuje, że mieszkańcom zależy na wyglądzie i funkcjonalności ich najbliższej okolicy – dodaje Widenka.

Projekt „BO warto dbać o Wolę" ma numer 1706, a jego autorem jest Nikodem Kaczprzak.